ebru okulu/
marbling school

 

ebru sanatı / marbling art

aletler / tools

marbling artists / ebru sanatçıları

firca / brush

Ali Alpaslan (1925-Çorlu)
İ.Ü. Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. Tahran'da yüksek lisans yaptı. Dışişleri Bakanlığı'nda çalıştı. İlahiyat Fakültesi hocalığı yaptı. Londra ve Chicago Üniversitesi'nde dersler verdi. Profesör oldu. Hocası N. Okyay'dan hat ve ebru dersleri aldı. Güzel Sanatlar Akademisi'nde dersler verdi.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

tarak / comb

boya / paint

lale / tulip

battal / battal

gel-git / gel-git

Sabri Mandıracı (1963-Yalova)
İ.Ü. Felsefe Bölümü mezunu. Ali Alparslan’dan hat dersi aldı. Klasik Türk cilt sanatıyla uğraştı. M. Düzgünman'dan feyz, Necmettin Okay’ın iki öğrencisinden ebru icazeti aldı. Dokuz Eylül Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi'nde hat ve ebru dersleri verdi. Halen felsefe öğretmenliği yapıyor.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

kitre / gum

sanatcilar / artists
sf: 1  2  3  4  5  6  7
Neden Herkes Listede?

tarih / history

iletisim / contact

Ahmet Çoktan (1962-İstanbul) /
Ebruyu Hikmet Barutçugil ve Fuat Başar'dan öğrendi, icazet aldı. Türk Ebru Sanatı adlı kitabı var. Japonya'da 1 yıl ebru tanıtttı; İstanbul, Avusturya, İngiltere, Almanya, Hollanda ve Japonya'da konferanslar verdi. Turizm Bakanlığı ile Almanya, Malta ve İngiltere'de tanıtım yaptı.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

ev / home


k
öksal çiftçi /artist-CV

MAKALELER

cocukluk anilarim

Peyami Gürel (1959-İstanbul) /
Temel ilgi alanı resim. Sanata dair yurt içinde ve dışında bir çok araştırma yaptı. Galeri kurdu, resim, hat ve ebru sanatlarında yoğunlaştı. Az sayıda sergi açtı. Öğrenci yetiştirdi. Özgün grafik tasarımları yaptı. Son yıllarda gelir getiren işlerini kapatıp zamanının tümünü sanata ayırdı.

Geniş bilgi için: TIKLAYIN
 
 

Beki Almeleh / (1931-İstanbul)
Musevi Lisesi'ni bitirdi. S. Fenmen'den resim, N. Hepgül'den ebru dersi aldı. 3 kişisel sergi açtı, 36 karma sergide bulundu. Ebrularını Atatürk Aile Planlaması, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı ve Unicef için kart yaptı. Eserleri Türk Hat Sanatları Müzesi ve Süleymaniye Kütüphanesi'nde bulunuyor.

Vedat Vaytaş (1948 - İstanbul)
Almanya'da Turizm Otelcilik Yüksek Okulu okudu. Ticarete İstanbul'da atıldı. Ebruyu 1988'de H. Barutçugil'den öğrendi. Dönem arkadaşlarıyla karma sergilere katildı. Ebru'yu kumaşa çekti, kravat, eşarp ve fulara uyguladı, yurtdışına ihraç etti. Silivri'de yaşıyor ve ebru dersleri veriyor.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

Tülay Taslacıoğlu (1969-Balıkesir)
İlk,orta ve lise eğitimini Balıkesir’de tamamladı. 1992’de İst. Üni. Hukuk Fak.’den mezun oldu. Fuat Başar’dan 1986 yılında hat ve ebru dersleri ile icazeti aldı. Caferağa Medresesi'nde ebru dersi verdi. Halen avukatlık mesleğinin yanısıra ebru çalışmalarını sürdürmektedir.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

Yılmaz Eneş (1960- İstanbul) /
1994'te Türk Kültürüne Hizmet Vakfı- Caferağa Medresesi'nde Tülay Taslacıoğlu'ndan ebru dersleri aldı. 1998'e kadar evindeki atölyesinde  çalıştı. Küçükayasofya'daki Hüseyinağa Medresesi Ahmet Yesevi Atölyesi'nde çalıştı. 2002'de Suriçi'nde açtığı galeri-atölye halen çalıştığı ortamdır.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

A. Burhan Ersan /
Ebru çalışmalarına 1989 yılında Bodrum’un bir köyünde başladı. Gerçek ebru tekniklerini beş yıl sonra edindiği kitaplardan tanıdı. Şiir birikimini, su üzerinde renk imgelemleri olarak yansıtmaya çalıştı. Camın iç yüzeyine ebru yaptı ve bunu Reng-i su olarak isimlendirdi. Atölyesi Kadıköy’dedir.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

İ. Sedat Altınöz (1957-Sakarya)
Kemençe sanatçısı. İzmir D. Klasik Türk Müziği korosuna girdi. E. Ü. Türk Müziği D. Konservatuvarı öğretim görevlisi oldu. İzmir Radyosu'nda görev yaptı. Konserler verdi. M. Düzgünman'ın icazetli öğrencisi olan S. Mandıracı'dan ebru icazetnamesi aldı. H. Yalçınkaya’ya ebru icazetnamesi verdi.

Füsun Arıkan (1949-2010 İstanbul)
1973'te DGSA'nden mezun. Sacit Okyay atölyesinde Ebru ile tanıstı. 1991'de K. Çiftçi ve V. Vaytaş'la çalıştı. Yenilikçi. Öğrenci yetiştiriyor. El yapımı kağıt öğretiyor. 16 kişisel sergi açtı. Hamburg Türk Konsolosluğu, Ürdün Sarayı, Hannover Türk Konsolosluğu özel koleksiyonlarında yapıtları var.
Geniş bilgi için: TIKLAYIN

Eda Özbekkangay (1977-İstanbul)
Dedesi Edhem Efendi'nin kurduğu Sultanahmet Endüstri ve Meslek Lisesi'ne onur öğrencisi girdi. Makine ressamı. Hikmet Barutçugil'den ders aldı. Dedesinin dergahı olan Özbekler Tekkesi'ni eski sanat yuvası dönemine kavuşturmak istiyor. Çalışmalarını dergahtaki atölyesinde sürdürüyor.
Geniş bilgi için:
TIKLAYIN

A. Mahmut Peşteli (1971-Bursa)
İmam Hatip mezunu. A.Ü. İlahiyat Fakültesi'ndeki Lisans eğitimi sürüyor. Yılmaz Eneş'ten ders alarak ebruya başladı. K. B. 13. Devlet Türk Süsleme Sanatları yarışmasında Başarı ödülü aldı. Çalışmalarını Küçükayasofya Camii Hüseyinağa Medresesi'ndeki atölyesinde sürdürüyor. İmam-hatiptir.

Salih Elhan (1937-Kilis)
1957'de Ankara Gazi Lisesi'nden ayrılıp sahaflığa başladı. 1984 yılında ebru sanatı ile tanıştı. Fuat Başar başta olmak üzere birçok hocadan dersler aldı. Kağıda, kumaşa, tahtaya, cama, seramiğe, testiye ebrular yaptı. "Türk Ebru Sanatı (1998)” adlı eseri bulunan sanatçı, 6 kişisel sergi açtı.
1'e dön

şu an sayfa 2'desiniz

3'e git

tEPE / tOP

1   2   3   4   5   6  7